מצב בריאותי ומשכנתא

מצב בריאותי ומשכנתא – מה הקשר?

מזל טוב. מצאת דירה. אתה מעוניין לקנות אותה. יש לך את ההון העצמי הדרוש ואפילו יש לך אישור עקרוני למשכנתא, נראה שהכל טוב , נכון?
אבל מה עם המצב הבריאותי שלך? איך הוא משפיע על היכולת לקבל משכנתא?

מסתבר שבפועל, לא תמיד המצב הכלכלי של הקונה / לווה הינו הפרמטר הרלוונטי היחיד שיש להתחשב בו עת שוקלים לקחת משכנתא.

פנה אלי לאחרונה לקוח שסובל ממחלת ניוון שרירים. הוא רצה לרכוש דירה והגיע למשרדי שמח וטוב לב והכריז כי הוא מצא את דירת חלומותיו ושהוא אפילו קיבל אישור עקרוני לקבלת משכנתא.

בשל היכרותי עמו, והכרת מצבו הבריאותי, ביקשתי ממנו שקודם לכן נחפש חברת ביטוח שתסכים לבטחו בביטוח חיים למשכנתא,
שאם לא כן הוא עשוי להתחייב בחוזה ובשלב מאוחר יותר, בהעדר ביטוח חיים, הוא לא יוכל ליטול משכנתא בפועל והוא ימצא עצמו מפר חוזה, ללא הדירה הנחשקת ועם חור בכיס בגובה הפיצויים שהוא היה נאלץ לשלם.
ואכן, למרבה הצער, הלקוח לא הצליח למצוא חברת ביטוח שתסכים לבטחו, והוא נאלץ לוותר על חלומו לרכוש דירה באמצעות משכנתא, אולם נמנעו ממנו נזקים רבים ומיותרים.

לצערי כשהבנק נותן אישור עקרוני למשכנתא , הם בודקים אך ורק את מצבו הכלכלי של הלווה ולא מעלים אפילו שאלה בדבר מצבו הבריאותי.
ענייניו הבריאותיים של הקונה עולים בדרך כלל רק לקראת סוף התהליך, כשהקונה נדרש לעשות ביטוח חיים לצורך הבטחת החזר המשכנתא, וזה לאחר חתימת חוזה המכר ולאחר התחלת תהליך המשכנתא.

מסתבר שככל שהלווה סובל ממחלה סופנית / מחלה כרונית קשה או אפילו אם סבל בעבר ממחלה קשה, הוא עשוי להתקשות למצוא חברת ביטוח שתסכים לבטחו בביטוח חיים, או לחילופין חברת הביטוח תגבה סכומים גבוהים מאוד עבור הפרמיה החודשית אשר משקפת את הסיכון שהחברה נוטלת על עצמה,
ולמעשה הקונה לא יוכל לקחת את המשכנתא או לא יוכל לעמוד בתשלומים החודשיים של פרמיית הביטוח , למרות שהוא קיבל אישור עקרוני לקבלת משכנתא מהבנק למשכנתאות.
יצויין שכשמדובר באדם שחולה כאמור אך הוא רוכש הנכס יחד עם בן זוג או אדם נוסף, יש בנקים שמסכימים לאשר רק בן הזוג הבריא יבוטח בביטוח חיים,
אולם יש לבדוק סוגיה זו מראש בטרם חותמים על הסכם לרכישת דירה.
אז ….סוף מעשה במחשבה תחילה

להשארת פרטים: